۱۴۰۳/۰۱/۲۶
دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی ایران خبرداد؛

اولویت های اتحادیه مالکان کشتی پس از تغییر اعضای هیئت مدیره

با توجه به تغییر ترکیب اعضای هیئت مدیره اتحادیه مالکان کشتی ایران، یحیی ضیایی مهرجردی از برنامه ها و اولویت های آتی این مجموعه خبر داد.
اولویت های اتحادیه مالکان کشتی پس از تغییر اعضای هیئت مدیره

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، براساس انتخابات این دوره؛ علیرضا علی‌احمدی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران با 36 رأی؛ محمدرضا مدرس خیابانی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با 34 رأی؛ امید مرادی، مدیرعامل شرکت امیدان ساحل پارسیان با ۲۳ رأی؛ رضا ایلاتی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت نمایندگی‌های کشتیرانی بنیاد با ۲۱ رأی؛ علیرضا عبداللهی‌فرد، مدیرعامل شرکت پاسارگاد بندر گناوه با ۲۱ رأی؛ کامبیز جهانبانی، مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با ۲۰ رأی و داود آبدار تفتی، مدیرعامل شرکت تایدواتر خاورمیانه با ۱۹ رأی، به‌عنوان اعضای جدید هیئت‌مدیره اتحادیه مالکان کشتی ایران انتخاب شدند.

اولویت های اتحادیه چیست؟

یحیی ضیایی مهرجردی در گفت وگو با تین نیوز درباره اولویت های اصلی هیئت مدیره جدید اتحادیه مالکان کشتی اعلام کرد: توسعه و نوسازی ناوگان دریایی کشور در اولویت پیگیری ها و برنامه های آتی این اتحادیه قرار دارد.

وی در این راستا ادامه داد: مذاکراتی با دولت، دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور، صندوق توسعه ملی و سازمان بنادر و دریانوردی در حال انجام است که هنوز قطعی نشده است و نیازمند تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل های جدیدی است که اتحادیه پیگیر آنست.

ضیایی در ادامه اقدامات در دست انجام اتحادیه افزود: ارائه تسهیلات کم بهره در راستای حمایت و توانمندسازی از مالکان کشتی و نیز نوسازی ناوگان دریایی، موضوع مالیات و بیمه مالکان کشتی، سوخت شناورها و تعرفه های حمل و نقل دریایی را از دیگر اولویت های در دست اقدام اتحادیه مالکان کشتی برشمرد.

به گفته ضیایی یکی دیگر از برنامه های مهم سال آینده اتحادیه بحث فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه «توسعه دریامحور» است که هدف اتحادیه کمک و همیاری به دولت در جهت تدوین سیاست ها و برنامه های در این حوزه خواهد بود.

با چالش کمبود نیروی انسانی مواجه ایم

وی با اشاره به مشکل کمبود نیروی انسانی در بخش شناورهای دریایی تصریح کرد: برگزاری دوره های آموزشی برای ارتقای سطح علمی نیروهای انسانی در بخش حمل ونقل دریایی و نیز جذب و استخدام نیروهای انسانی کارآزموده در این بخش یکی از برنامه های مهمی است که اتحادیه در بخش آموزش نیروی انسانی به جدپیگیر آن است؛ اتحادیه تلاش دارد با همکاری و مشارکت دانشگاه ها، موسسات آموزشی و نیز سازمان بنادر از ظرفیت حداکثری نیروهای جوان و آموزش دیده در جهت توسعه حمل ونقل دریایی بهره برداری کند.

ضیایی مهرجردی در خصوص پیگیری اتحادیه جهت استفاده از سوخت کم سولفور برای شناورها و کشتی ها تصریح کرد: سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) کنوانسیونی را مصوب کرد که بر اساس آن از سال ۲۰۲۰ میلادی استفاده از سوخت کم سولفور برای شناورهای اقیانوس پیما که به بنادر بزرگ دنیا تردد می کنند، الزام آور شد.

وی ادامه داد: این کنوانسیون از سال ۲۰۲۱ میلادی اجرایی و قرار شد بنادر دنیا شناورهایی را که از سوخت کم سولفور استفاده نمی کنند پذیرش نکرده و در عین حال از شرایط لازم برای تأمین سوخت کم سولفور برای شناورهایی که به این بنادر تردد می کنند، برخوردار باشند.

تامین سوخت شناورها هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است

دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی ایران با اشاره به اینکه پیگیری های بسیاری از سوی سازمان بنادر و دریانوردی و اتحادیه مالکان کشتی ایران در راستای تأمین سوخت کم سولفور برای شناورهای ایرانی و حتی شناورهای خارجی متردد در بنادر ایران مدنظر قرار گرفته است که هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده است. پیگیری های مختلف از طریق دولت، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس جمهور و وزات نفت صورت گرفته است.

ضیایی با اشاره به مشکلات و چالش های کشتیرانی به منظور تأمین سوخت کم سولفور تصریح کرد: جهت تامین سوخت موردنیاز شناورها و کشتی های ایرانی با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی مذکراتی با پالایشگاه های داخلی کشور در حال انجام است؛ چرا که سوخت تولید داخل جوابگوی نیاز شناورهای و کشتی های ایرانی نیست.

گفتنی است اتحادیه مالکان کشتی ایران در حال حاضر 123 عضو حقیقی و حقوقی دارد و ناوگان تحت عوضیت این اتحادیه در آبهای حوزه دریای عمان، دریایی خزر و خلیج فارس در حال تردد بوده و تبادل کالا، مسافرو سایر خدمات فراساحلی را عهده دار است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
ارزیابی شما از محتوای پایگاه خبری گفتمان دریا چیست؟