۱۴۰۲/۱۲/۱۰
به همت دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور؛

نشست توسعه قطب‌های اقتصادی و سکونتی سواحل و جزایر برگزار شد

نهمین نشست برنامه سیاست‌های کلی توسعه دریامحور با موضوع توسعه قطب های اقتصادی، صنعتی و سکونتی سواحل و جزایر جنوب کشور برگزار شد.
نشست توسعه قطب‌های اقتصادی و سکونتی سواحل و جزایر برگزار شد

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، نهمین جلسه از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی برنامه جامع تحقق سیاست های کلی توسعه دریا محور با عنوان توسعه قطب های اقتصادی، صنعتی و سکونتی سواحل و جزایر جنوب کشور، عصر روز دوشنبه، 16 بهمن ماه ۱۴۰۲ در سالن کنفرانس هتل پارسیان آزادی، به همت دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور و با حضور مدیران، صاحب‌نظران، کارشناسان، شرکت‌ها و ارگان‌های دریایی برگزار شد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور، گفت: برخی از زنجیره‌های ارزش مانند شیلات، کشتیرانی یا نفت و گاز و خدمات تجاری دریایی به عنوان زنجیره‌های ارزش پیشرو مطرح هستند، به طور نمونه زنجیره ارزش نفت در حوزه فراساحل یک پیشرانه مهم است که درآمد چند ده میلیارد دلاری در سال دارد و اگر صنایع پایین دست آن تکمیل شود این درآمد سالانه به چند صد میلیارد دلار می‌رسد.

محمد مهدی سالاری، ادامه داد: در حوزه شیلات، آبزی پروری در دریا یا سواحل را داریم و اکنون ۴ میلیون تن ظرفیت پرورش ماهی در قفس، شناسایی شده که ۲۰ میلیارد دلار درآمد سالانه برای آن برآورد می‌شود.
 
رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی گفت: در متن سیاست‌های کلی توسعه دریا محور، تاکید شده که باید جایگاه جهانی شایسته در حوزه اقتصاد دریا کسب کنیم و بتوانیم قطب اقتصادی دریا در منطقه باشیم.
 
سالاری اضافه کرد: پیش نیاز تبدیل شدن به قطب منطقه در این حوزه، فعال کردن قطب‌های پایین دست صنایع دریایی است، ما قطب‌های اقتصادی نظیر ماهشهر و عسلویه را با درآمد‌های چندین میلیارد دلاری در سال داریم، اما با مشکلات متعددی مواجه هستند، مردم این مناطق با مشکلات زیست محیطی و معیشتی روبرو هستند و کارکنانی به صورت اقماری در این مناطق تردد می‌کنند که فقط ۱۵ روز از ماه در منطقه حضور دارند.
 
وی گفت: باید در برخی از جزایر، قطب‌های اقتصادی، صنعتی و سکونتی را پایه گذاری کنیم تا هم زندگی مردم منطقه رونق بگیرد و هم انگیزه برای فعالان اقتصادی ایجاد شود تا در این نقاط سرمایه‌گذاری کنند، طوریکه در یک برنامه ۱۰ ساله، شاهد توسعه و رشد این نقاط باشیم.
 
رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی افزود: ما از طرح‌های پیشران حمایت خواهیم کرد و تامین مالی می‌شوند تا به ثمر برسند البته در برخی نقاط کشور توسعه صنعتی داشتیم، اما به تناسب آن توسعه همه جانبه و سکونتی نداشتیم، شهر‌های جدید ساحلی هم پیوست اقتصادی و صنعتی مناسب نداشتند، ما باید توسعه یکپارچه اقتصادی-اجتماعی داشته باشیم و زنجیره‌های ارزش، متناسب با ظرفیت‌های اقلیمی هر نقطه رشد کنند.
 
سالاری اضافه کرد: خوشبختانه امروزه در کشور برای توسعه مناطق ساحلی و جزایر یک اجماع وجود دارد، هم مردم و هم مسئولان به این نتیجه رسیده اند که توسعه قطب‌های اقتصادی در سواحل و جزایر برای کشور ضروری است؛ قوانین بالادستی و سیاست‌های کلی در این خصوص داریم که با تغییر مدیران، این مباحث و سیاست‌ها تغییر نخواهد کرد.
 
وی افزود: بعد از هر جلسه هم‌اندیشی، کارگروه تخصصی مرتبط با آن تشکیل می‌شود. هر کارگروه ۳ ماموریت دارد، اول اینکه حلقه‌های کلیدی موضوع مربوطه را مشخص و زنجیره ارزش را تعیین کند؛ ماموریت دوم کارگروه ها، تعیین مسائل و مشکلات هر موضوع است و سوم اینکه کارگروه باید طرح‌های پیشران را تدوین و برای هر طرح یک مجری انتخاب کند.
 

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
ارزیابی شما از محتوای پایگاه خبری گفتمان دریا چیست؟