۱۴۰۳/۰۵/۰۳
محیط زیست دریایی؛

پرش دلفین در قایق گردشگران جزیره هنگام

پرش بلند یک دلفین بازی گوش در قایق گردشگران جزیره هنگام در اتفاقی نادر سرنشینان این شناور تفریحی را هیجان زده و به وحشت انداخت.

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، این دلفین که در جریان بازدید یک گروه گردشگری با یک فروند قایق تفریحی خود را با پرشی بلند به داخل این شناور پرتاب کرده بود با اقدام به موقع مردم جامعه محلی و گردشگران حاضر نجات یافت به آغوش دریا بازگشت.

ای کاش می شد با همت مسوولین سازمان منطقه آزاد قشم با یک برنامه ریزی های مناسب و قرق دریایی منطقه حفاظتی دریایی موثر برای دلفین ها در نظر گرفته می شد تا دلفین ها را از خطر برخورد با قایق های تفریحی و گردشگری حفظ کند، ای کاش می شد طرحی را برای بهبود وضعیت دلفین های خلیج فارس و حفاظت از این گونه های ارزشمند از طریق مشارکت فعال جامعه محلی، آموزش جامعه صیادی و کودکان آغاز کرد.

متاسفانه طبق مشاهدات عینی و میدانی خبرنگار ایرنا از آب های جزیره هنگام فعالیت های صید و صیادی با استفاده از تورهای کاسه ای، نامرئی و گوش گیر و رعایت نکردن نکات ایمنی و استانداردهای لازم مراقب هنگام بازدید از دلفین ها از سوی برخی قایق داران موجب آسیب و تلف شدن شماری از این پستانداران دریایی شده است.

ای کاش می شد گردشگران ورودی به جزیره قشم سرزمین آب و آفتاب را برای دیدن دلفین ها در مناطق یادشده قبل از حرکت شناورها و قایق ها به سمت زیستگاه و چراگاه آنها با نکات ایمنی و استانداردهای مراقبت و حفاظت از این پستانداران دریایی آگاه سازی و آشنا می کرد.

چرا که گردشگران و مسافران ورودی به این جزیره هنوز نمی دانند که نباید به دلفین ها غذا بدهند، به آنها گفته نشده که دلفین ها شکارچی هستند و نیازمند غذا دادن از طرف انسان ها نیستند، آنها نمی دانند که زمانی که آدم ها به دلفین ها غذا می دهند دلفین ها به این کار عادت می کنند و برای گرفتن غذا به قایق های نزدیک می شوند و با این کار ممکن است به وسیله پروانه قایق ها زخمی شوند.

این گروه از گردشگران نمی دانند که دلفین ها زندگی گروهی دارند و غذا دادن به آنها زندگی گروهی آنها را به هم می ریزد و این مسئله تهدیدی برای بقاء آنها در طبیعت است.

گردشگران ورودی به جزیره قشم نگین خلیج فارس نمی دانند که نباید به دلفین ها زیاد نزدیک شوند یا با آنها شنا کنند بلکه باید از تماشای دلفین ها از فاصله مناسب لذت ببرند، آنها نمی دانند که نباید با قایق زیاد به دلفین ها نزدیک شوند چرا که سالیانه تعدادی دلفین بر اثر برخورد به قایق ها تلف می شوند.

دلفین ها پستاندارانی هستند که در دریا زندگی می کنند و همه خصوصیات پستانداران را دارند. بچه می زایند و بچه های خود را با شیر غلیظ و چرب خود تغذیه می کنند. اکثر دلفین ها پوزه باریک و بلند دارند. در سراسر پوزه باریک و بلند دلفین ها یک ردیف دندان های کوچک قرار گرفته است. تعداد دندان ها در بعضی از دلفین ها از ۲۵۰ عدد هم بیشتر است.

دلفین ها بیشتر به صورت گله ای زندگی می کنند. آنها از طریق ارسال امواج صوت و توانایی دریافت امواج بازگشت داده شده و تجزیه و تحلیل آن به موقعیت و محیط زندگی خود پی می‌ برند.

آنها از این طریق به حضور و وجود دیگر جانوران نیز آگاه می شوند. شکار کردن دلفین ها شبیه شکار کردن خفاش ها است. خفاش ها هم از طریق ارسال امواج و دریافت و سنجش بخش انعکاس داده شده موقعیت طعمه خود را در می یابند.

در خلیج فارس و دریای عمان، در آبهای متعلق به ایران تاکنون مطالعه ای در مورد پستانداران دریایی صورت نگرفته است. پستانداران دریایی ایران شامل نهنگ ها، دلفین ها، پرویزی ها و دو گونگ ها هستند. البته در دریای شمال فُک هم داریم.

انواع دلفین های مشاهده شده در آبهای ایران پنج نوع دلفین معمولی، دلفین بینی بطری، دلفین گوژپشت، دلفین سیاه و دلفین یونس است.

تاکنون این پنج نوع دلفین در آبهای سواحل خلیج فارس و دریای عمان دیده شده اند. اما جز دلفین معمولی و بینی بطری دیگر دلفین ها کمتر مشاهده شده اند. به طول مثال تنها یک بار جسد یک نمونه از دلفین یونس در سواحل چابهار مشاهده شده است و پیش از این و بعد از آن هم کسی این دلفین را دیگر ندیده است.

در آب های پیرامون جزیره هنگام جمعیت دلفین معمولی و دلفین بینی بطری قابل توجه است. گله های ۲۰ تا ۳۰ تایی آنها بارها دیده شده و می‌ شود. دلفین گوژپشت هم به تعداد کم گاهی دیده می‌شود.

دلفین معمولی

دلفین معمولی دلفین کوچکی است که رنگ خاکستری تیره دارد و نوار زرد رنگ در پهلوهایش دیده می شود. حداکثر طول بدن این دلفین ها به ۲.۵ متر و حداکثر وزن آنها به ۱۲۰ کیلوگرم می رسد.

این دلفین ها در هنگام بازی گوشی گاهی به طور کامل از آب بیرون می جهند و همه بدنشان دیده می شود. زمان بارداری این دلفین ها ۱۰ تا یازده ماه است. دلفین معمولی یک بچه می زاید که در سه سالگی بالغ می‌شود و در حدود ۲۰ سال زندگی می کند.

دلفین بینی بطری

دلفین بینی بطری بالغ جانوری است با هیکلی بزرگ و سنگین با وزنی در حدود ۷۰۰ کیلوگرم و طول چهار متر که به نحوی باور نکردنی چابک و سریع است. تغذیه این دلفین از ماهی های کوچک و بزرگ خرچنگ و میگو است. دوره بارداری این دلفین ۱۲ ماه است و یک بچه می زاید. بچه دلفین به طول یک متر و وزن حدود ۳۲ کیلوگرم است.

بچه دلفین ها تا یک سالگی شیر مادر را می خورند. طول عمر دلفین های بینی بطری در حدود ۳۰ سال است.

دلفین های بینی بطری در هنگام شنا و نمایش از آب بیرون می آیند ولی هیچ وقت کل بدنشان از آب دریا خارج نمی‌ شود. بینی این دلفین ها به صورت یک سوراخ در پشت سر دلفین قرار گرفته است. تنفس به سادگی تنها با بیرون آوردن بخش از سر ممکن می شود. ماهی های کوچک، خرچنگ ها و میگو به صورت معمولی غذای این دلفین را تشکیل می دهد.

شهرستان قشم ۱۹ اسکله مسافری، تجاری و گردشگری دارد.

۹ اسکله گردشگری مجاز در مناطق شیب دراز، کندالو، هنگام، لافت، گورزین، سهیلی، طبل، دهخدا و گوران شهرستان قشم فعالیت می‌کنند.

جزیره «هنگام» از جزایر بسیار مهم خلیج فارس است که در گذشته به آن «هینام» یا «هنجام» نیز می‌ گفتند. این جزیره، آنسان که پیداست از زمان های قدیم محل توقف کشتی ها برای برداشتن آب و آذوقه بوده و به همین دلیل می گویند اطلاق واژه هنگام بر این جزیره در واقع به معنی آمدن به هنگام و به موقع برای برداشتن آب و غذا سایر مایحتاج بوده است. همچنین در شهرستان میناب استان هرمزگان هم دوازده ساعت آب را یک هنگام می نامند.

این جزیره یکی از جزایر شهرستان قشم است که در فاصله هزار و ۳۸۹ متری جنوب شرقی جزیره قشم، ۵۲ کیلومتری جزیره لارک ۸۱ کیلومتری بندرعباس و ۷۲ کیلومتری جزیره هرمز واقع شده است.

جزیره هنگام حدود ۵۵ کیلومتر مربع وسعت دارد و تا حدی به شکل یک بیضی است. طول جزیره ۹ کیلومتر و عرض آن ۶ کیلومتر برآورد شده است. کرانه های این جزیره دارای شیب ملایم به طرف دریا است و عمق آب در اطراف آن به میزانی است که قایق ها می توانند به سهولت در آنجا کناره بگیرند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
ارزیابی شما از محتوای پایگاه خبری گفتمان دریا چیست؟