۱۴۰۲/۱۲/۱۰
انرژی و فراساحل؛

صادرات نفت ایران در سال 2023 رشدی 50 درصدی داشت

روزنامه نیکی ژاپن طی گزارشی نوشت صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۳ با رشد ۵۰ درصدی به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
صادرات نفت ایران در سال 2023 رشدی 50 درصدی داشت

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، روزنامه نیکی ژاپن طی گزارشی نوشت: صادرات نفت خام ایران در سال گذشته میلادی تقریباً ۵۰ درصد رشد کرد و به بالاترین میزان در پنج سال اخیر یعنی حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز رسید.

بیشتر صادرات نفت ایران در این سال به مقصد چین بوده است.

بر اساس این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی از تولید روزانه ۲.۹۹ میلیون بشکه نفت ایران در سال ۲۰۲۳ خبر داده که ۴۴۰ هزار بشکه بیشتر از سال ۲۰۲۲ است.

تقاضای سریع چین، ایران را به افزایش تولید ترغیب کرده است. داده‌های شرکت تحقیقاتی اروپایی کپلر نشان می‌دهد که تقریباً ۹۰ درصد از صادرات نفت خام ایران به چین انجام می‌شود.

به گفته رویترز و منابع دیگر، بیش از ۴۰ پالایشگاه مستقل کوچک و متوسط چین اغلب نفت ایران را با یوان خریداری می‌کنند.

نفتکش‌هایی که نفت ایران را منتقل می‌کنند از روش‌هایی مانند انتقال کشتی به کشتی در دریا و پنهان کردن اطلاعات مکانی خود برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کنند.

این گزارش مدعی است از زمانی که حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت نفت خام و بنزین شد، رویکرد واشنگتن در اجرای تحریم‌ها تغییر کرده و دولت جو بایدن در واقع مجبور شده است به طور ضمنی صادرات ایران را بپذیرد.

ترجمه: ایرنا

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
ارزیابی شما از محتوای پایگاه خبری گفتمان دریا چیست؟