۱۴۰۲/۰۹/۰۷
همکاری های بین المللی دریایی؛

چین با تخفیفی 13 دلاری در هر بشکه بزرگ ترین خریدار نفتی ایران

بر اساس آمارهای ردیابی کشتی‌ها از ورتکس، چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام نفت ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۲۳ بوده است.
چین با تخفیفی 13 دلاری در هر بشکه بزرگ ترین خریدار نفتی ایران

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، میزان واردات نفت خام چین به دلیل افزایش تولید نفت ایران به رغم تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا، رکورد جدیدی را ثبت کرد.

بر اساس آمارهای ردیابی کشتی‌ها از ورتکس، چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام و همچنین مشتری بزرگ نفت ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۲۳ به‌طور میانگین ۱.۰۵ میلیون بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده است. این میزان ۶۰ درصد بالاتر از اوج واردات چین در قبل از تحریم‌ها در سال ۲۰۱۷ است. میزان تولید نفت ایران به ۳.۱۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشترین میزان از سال ۲۰۱۸ تاکنون است.

آمارهای ورتکس نشان می‌دهد؛ میزان واردات نفت چین در ماه اکتبر از ایران، به ۱.۴۵ میلیون بشکه در روز رسیده که بیشترین واردات ماهانه تاکنون است.

بر اساس اعلام تاجران چینی؛ اکثر ۴۰ پالایشگاه مستقل چینی معروف به قوری نفت خام ایران را پالایش و فرآوری می‌کنند.

این پالایشگاه‌ها تقریبا مبادلات مالی خود را بدون دلار انجام می‌دهند و سیستم مالی مستقلی دارند و نیازی به مشارکت دادن تکنولوژی غربی‌ها ندارند و اکثر مبادلات مالی این پالایشگاه‌ها با ارزهای چینی پرداخت می‌شود.

به گزارش بازار، نفت سبک ایران به عنوان مهم‌ترین محصول صادراتی با تخفیف ۱۳ دلار در هر بشکه نسبت به نفت برنت عرضه می‌شود و چین علاوه بر نفت ایران، نفت خام روسیه به ونزوئلا را هم که درگیر تحریم‌های آمریکا است، خریداری می‌کند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

آخرین اخبار
نظرسنجی
قیمت ها
ارزیابی شما از محتوای پایگاه خبری گفتمان دریا چیست؟