۱۴۰۳/۰۳/۳۰
اخبار بین المللی دریایی؛

اکتشاف جاده ای با قدمت 7 هزار سال در زیر دریا

باستان‌شناسان دانشگاه «زادار» بقایای یک جاده هفت‌هزارساله را در سواحل جزیره «کورچولا» و اعماق دریای نزدیک به سواحل کرواسی کشف کردند.
اکتشاف جاده ای با قدمت 7 هزار سال در زیر دریا

 

به گزارش پایگاه خبری گفتمان دریا، جزیره «کورچولا» واقع در کرواسی خانه محوطه‌های باستان‌شناسی است که قدمت برخی از آن‌ها به ۲۰ هزار پیش از میلاد بازمی‌گردد، اما کشف یک جاده هفت‌هزارساله که زمانی یک مکان باستانی را به این جزیره متصل می‌کرد، ‌ کاملا دور از انتظار بود.

گروهی از باستان‌شناسان دانشگاه «زادار» این جاده را در سواحل کرواسی کشف کرده‌اند. این جاده در عمق پنج متری یک محوطه باستان‌شناسی غرق‌ شده به نام «سولین» ‌کشف شد که زمانی سکونتگاه نوسنگی بود.

باستان‌شناسان دریافتند که این جاده سکونتگاه مردم تمدن «Hvar»‌ را به سواحل جزیره «کورچولا» متصل می‌کرد.

سرپرست گروه باستان‌شناسان می‌گوید که محققان در ابتدا بقایای سنگ‌هایی را کشف کردند که یک جاده با عرض چهار متر را تشکیل داده بودند. سپس نتایج تاریخ‌گذاری رادیوکربن چوب‌هایی که در گل‌ولای دریا کشف شدند نشان داد این مسیر در حوالی ۴۹۰۰ پیش از میلاد، یعنی حدود هفت‌هزار سال پیش ساخته شده است. با توجه به این‌که کاوش‌های باستان‌شناسی قبلی که در این مکان انجام شده بود به کشف ظروف سفالین و سایر اشیاء مربوط به تمدن «Hvar» منجر شده بود، گمان می‌رود این جاده را نیز همین مردم ساخته باشند.

جزیره «کورچولا» که در دریای «آدریاتیک» واقع شده است، ‌ با وجود مناظر چشم‌نواز و آب‌های شفاف همواره جاذبه‌ای برای علاقه‌مندان به آب و هوای آفتابی، گردشگری دریایی و تفریحات آبی بوده است. با این حال در این جزیره کلیسای «سن مارک» ‌ و دیوارهای باستانی شهر «کورچولا» ‌ نیز وجود دارد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
ارزیابی شما از محتوای پایگاه خبری گفتمان دریا چیست؟